You do make good points, but I'm a little salty you're saying my prices are "incorrect".
I'll admit to saying I live in an area of the U.S. where the cost of living is a little high, but those are genuine prices I would pay if I wanted a 2L of Coca Cola or a 12 pack of 12oz cans. I used online walmart for the 8oz cans because my spot doesn't have them.
I'll also say that it does say a lot that to beat the meme powder on price you need to:
- Use the manufacturers suggested powder/water ratio, since again, I use half that
- EDIT: NOT use a discount code for your tub of powder
- Live in a...I'll suppose average or low?...cost of living area.
- Buy only 2L bottles
for a seven cent cheaper drink, in my book that price is still competitive. OR, you buy store brand, OR you use a Membership Store, the first of which I'll respond with saying that the prices are competitive with Brand Name. If Market Pantry, or Sam's Choice, or Big K, came along with a powder, you'd probably see a similar price competition. The second, the math gets complicated with the membership prices since that's how those prices are able to get so low.